הקמפיינים הדיגיטליים שכל בעל עסק חייב להכיר

את המאמר הזה אני רוצה להתחיל במשפט שעל-פניו נשמע מאוד הגיוני ברור מאליו: כל בעל עסק שרוצה לקדם ולמנף את הפעילות העסקית שלו, להביא יותר לקוחות – וכתוצאה מכך גם להגדיל הכנסות – חייב להראות ולתחזק נוכחות בפלטפורמות החברתיות הדיגיטליות הגדולות ביותר בעולם – פייסבוק ואינסטגרם.

בספורט אומרים שלרוב הטבלה לא משקרת וגם בתחום השיווק המספרים לא משקרים: אנחנו נמצאים בעיצומו של שינוי היסטורי באופן בו מתחלקים תקציבי הפרסום בין אמצעי המדיה השונים, אם בעבר הטלוויזיה, הרדיו והעיתונות המודפסת הובילו – כיום עם כל יום שעובר יותר ויותר תקציבים מופנים לדיגיטל שפשוט הרבה יותר יעיל.

אז לטובת כל בעלי העסקים שכבר מנהלים פעילות דיגיטלית (וגם לטובת אלה שעדיין לא – אבל מבינים את החשיבות שבנוכחות הדיגיטלית) – הנה לפניכם סקירה קצרה וממצה של ארבעה סוגי קמפיינים בפייסבוק ואינסטגרם שכל מי שמנהל עסק פשוט חייב להכיר:

סוגי קמפיינים בפייסבוק

לפני שאתייחס לקמפיינים עצמם – אסביר במשפט אחד על מהות ההבחנה בין סוגי הקמפיינים השונים בפייסבוק ובאינסטגרם. הרציונל שמאחורי עצם הבחירה בסוג הקמפיין טמונה בכך שכל אחד מאיתנו מפגין דפוסי התנהגות שונים ברשתות החברתיות – ועצם הבחירה בקמפיין מסוים על פני אחר גורמת לאלגוריתם של פייסבוק להפנות את הקמפיין שלנו לאנשים שמפגינים את דפוס ההתנהגות שמעניין אותנו.

בואו נמחיש באמצעות דוגמה קצרה: נניח לצורך העניין שאני מציע לקהל היעד שלי לרכוש קורס פרסום ושיווק בפייסבוק ובאינסטגרם וגם אלון וגם יעל נמנים על קהל היעד שלנו, שניהם בני 25-35 ושניהם ומתעניינים בשיווק ופרסום דיגיטלי. נמשיך בתרחיש ונניח שעכשיו קיבלתי סרטון מתלמידה שלמדה בקורס שלי והמליצה עליו וזהו התוצר שאני רוצה לקדם. נחזור לאלון ויעל – אם לצורך העניין יעל נוטה לצפות בסרטונים בפייסבוק ואלון לא – ובהנחה והתוצר שלי הוא סרטון ואני רוצה שאנשים יצפו אז… ניחשתם נכון – בחירה בקמפיין "צפיות בסרטון" – Video Views תנתב את המודעה שלי קודם כל לאנשים כמו יעל – ולא לאנשים כמו אלון.

בהנחה והבנתם את ההיגיון (ואם משהו לא ברור – תרגישו חופשי לכתוב לי מייל ואסביר) אז כעת הגיע הזמן להתייחס לארבעת סוגי הקמפיינים שכל בעל עסק חייב לדעת על קיומם – תוך שימוש בקמפיינים אמיתיים שביצענו:

קמפיין תנועה – Traffic

קמפיין הטראפיק מיועד לאלה המעוניינים להפנות תנועה (טראפיק) מפייסבוק או אינסטגרם לדף נחיתה או אתר חיצוני. במילים אחרות, כל בעל\ת עסק צריכים לדעת שיש באפשרותם להגדיל את כמות המבקרים באתר שלהם באופן משמעותי באמצעות קידום ממומן. ההפניה לאתר משמשת בין היתר ליצירת בסיס נתונים של מבקרים שלהם נוכל לשוב ולהציג מודעות גם אם ייצאו מהאתר – באמצעות טכניקת הרימרקטינג.

בקמפיין הזה שמקורו בחברה גדולה מתחום התיירות תוכלו לראות סך כולל של יותר מ-1000 הקלקות בעלות ממוצעת של פחות משקל לקליק.

קמפיין מעורבות – Post Engagement

הקמפיין הזה נוצר על מנת לאפשר לכם להגדיל את היקף המעורבות (לייקים, תגובות שיתופים – וסוגים נוספים של אינטראקציה) של קהל היעד שלכם עם הפוסטים שאתם מפרסמים. לצורך העניין אם ערכתם הגרלה וכחלק מתנאי ההגרלה תרצו שקהל היעד שלכם ישתף אתכם בסיפורים אישיים (כלומר – יגיב לפוסט שלכם) – הרי שיהיה עליכם לבחור בקמפיין מעורבות משום שהוא ינותב מלכתחילה לאנשים רלוונטיים שגם נוטים להפגין מעורבות עם תכנים בפייסבוק

בקמפיין הזה שהגיע מתחום האופנה תוכלו לראות שהעלות הממוצעת בעבור מעורבות עם הפוסט שקודם עמדה על 6 אגורות בלבד. הקמפיין כולו אגב עלה 80 ש"ח בלבד.

קמפיין וידאו  – Video Views

כשמו כן הוא, מדובר בקמפיין שמטרתו להגדיל את כמות הצפיות בסרטון שהעליתם. מדובר ללא ספק באחד הקמפיינים המשתלמים (מבחינת היחס שבין עלות לתועלת) – וגם לאחד היעילים שבהם משום שעצם הצפייה בסרטון שהעליתם "לוכדת" את קהל היעד ברשת שלכם – ואז יהיה ביכולתכם לבצע קמפיין שיווק חוזר (רימרקטינג) למי שצפה לדוגמה ב-50% מהסרטון שהעליתם.

בתמונה המוצגת מעל הפסקה הזו תוכלו לראות צילום מסך של תוצאות מתוך קמפיין וידאו שגרף קרוב ל-30,000 צפיות בעלות של אגורה בודדת לצפייה.

קמפיין לידים – Lead Generation

אפשר לומר שקמפיין הלידים הוא מעין "אח חורג" של קמפיין התנועה (טראפיק) משום שקמפיין הלידים לא מנתב אנשים מפייסבוק לאתר \ דף נחיתה חיצוני – אלא מפנה אותם ישירות למעין טופס פנימי בתוך פייסבוק המאפשר לקהל הרלוונטי להשלים את תהליך מילוי הליד מהר יותר. מדובר בקמפיין מאוד פופולרי אך גם בכזה שחייב להיבנות בקפדנות מקצועית יתרה כדי שתקבלו לידים איכותיים – ולא כאלה שכלל לא רלוונטיים עבורכם.

בתמונה שלפניכם תוכלו לראות לשם המחשה קמפיין לידים שהועלה עבור חברה העוסקת בתחום הרפואה – והעלות לליד בודד עמדה כאן על 30 ש"ח בלבד – מספר בהחלט משביע רצון מבחינתי ככל שמדובר בתחום כה תחרותי.

קמפיין התפוצה – Reach

לבסוף, קמפיין התפוצה הוא מעין שלט חוצות דיגיטלי המאפשר לכם להגיע לכמות גדולה מאוד של אנשים בעלות מאוד נמוכה – שיכולה להגיע למשל גם למספרים "מגוחכים" כמו שקל עבור חשיפה ל-1000 איש. בתמונה שלפניכם תוכלו לראות קמפיין שהעליתי  אשר הגיע ל-114,000 בני אדם בעבור תשלום של פחות מ-100 ש"ח – או בחישוב פשוט בעלות של 80 אגורות (!) בלבד ל-1000 איש.

באופן טבעי, אין ספק שיש עוד הרבה מאוד דברים לכתוב ולהגיד על כל אחד מסוגי הקמפיינים הללו – אבל המטרה העיקרית של המאמר הזה הייתה לעשות לכם סדר שיאפשר לכם להבין טוב יותר את התמונה המלאה – ובכך אני מקווה שהצלחתי. 

כותב המאמר הוא יורי גנקין – יועץ ומרצה המתמחה בתכנון אסטרטגיה דיגיטלית, ניהול קמפיינים דיגיטליים, אנליזה דיגיטלית וניהול משברים. 

 

אם אהבתם את המאמר נשמח שתשתפו ותעבירו הלאה :)

שתפו בפייסבוק
שתפו בלינקדאין
שתפו בוואטסאפ
שלחו במייל

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאמרים ועדכונים

הנה עוד כמה מאמרים שאולי תאהבו